Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Leszno

Komunikat dot. badań tusz odstrzelonych dzików

W dniu 26 sierpnia 2022 r. na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ukazał się komunikat dotyczący bezpłatnego badania na obecność włośni mięsa przeznaczonego na użytek własny. Komunikat ten  odnosi się do badań mięsa dzików na obecność włośnicy, pobieranego na tzw. użytek własny myśliwego oraz w sprzedaży bezpośredniej.

W informacji zostało zawarte stwierdzenie, że nie ma podstawy do pobierania opłat za badania mięsa dzików — w szczególności przeprowadzenia badania na obecność pasożyta (włośni). Zapis ten dotyczy zwłaszcza przypadków zawartych w:

  • 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r.
    w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz. U. poz. 2059).
  • 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015 r.
    w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej (Dz. U. poz. 1703).

Należy nadmienić, że związku ze sprzecznością treści § 7  ust. 3 rozporządzenia z dnia
21 października 2010 r., jak również powiązanego z nim § 8  ust. 1 ww. rozporządzenia mówiącego
o poddaniu mięsa zwierząt łownych odstrzelonych, badaniu poubojowemu, gdy jego przeznaczeniem jest produkcja mięsa, w sposób właściwy – czyli w przypadku mięsa dzików również badania na obecność włośnicy, na wniosek i koszt posiadacza mięsa – myśliwego.

W związku z zaistniałą sprzecznością zawartych w rozporządzeniu zapisów, a informacją, która ostatnio ukazała się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi — de facto niebędącą zapisem prawnym, a wyłącznie komunikatem, zaistniała konieczność wyjaśnienia nieścisłości. Aktualnie trwają konsultacje pomiędzy Zarządem Głównym Polskiego Związku Łowieckiego a Ministerstwem  w celu rozwiązania problemu legislacyjnego.

Szczegóły na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w linku:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/badanie-na-obecnosc-wlosni-miesa-przeznaczonego-na-uzytek-wlasny–bezplatne

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

BAL SYLWESTROWY 2023/2024